Menü Kapat

En çok sevilen bakan Nabi Avcı!

Ak Parti iktidarı döneminde görev yapan Bakanlar içerisinde öğretmenlerin ve eğitim camiası’nın en çok sevdiği Bakan Nabi AVCI oldu…
 Kültür ve Turizm Bakanı Ömer ÇELİK’in ; Nabi AVCI Bey için yaptığı yorumla yazımıza başlayalım .

” Nabi Hoca , Mercedes motoru gibidir . Gürültüsüz,sağlam ve derinden çalışır”. Ömer ÇELİK Bey’in Nabi Hocamız’la yapmış olduğu bu yorum herşeyi anlatıyor aslında….

Nabi Avcı Bey’le ilgili öğretmen camiasının yapmış olduğu yoruma göz atacak olursak ; ” Nabi Hoca döneminde öğretmenlere Bakanlığın kapıları sonuna kadar açılmıştır”. Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan üst düzey bürokratların tamamı da dahil olmak üzere Bakan Bey’e karşı sempati beslemeyen eğitimci yok gibi….

Nabi Hoca Neden Çok Seviliyor ?

Sorulması gereken soru bu olacak olursa , gelin bu soruya beraberce cevap arayalım ….

1 – Öğretmen adaylarının sorunları konusunda, Eminönünde yem bekleyen güvercinlere benzetilen öğretmen adaylarının düştüğü durumdan ; Öğretmen adaylarının sorunlarını dinleyen ve hatta onların Ankara’ya geldiğinde kalacak yerlerini bile ayarlama nezaketi gösteren bir Bakanlığa dönüşüm …

2- Allah Nabi Hocamdan razı olsun ki , 28 Şubat mağduru olupta göreve döndürülmeyen tek bir öğretmen dahi kalmadı….

3- Kanser hastası öğretmenlerin bile özür grubu tayini beklediği bir dönemden , il emri getirilerek tüm eşlerin birleştirildiği ve hastalık özrü olan öğretmenlere dönem şartı olmadan tayin hakkının verildiği bir döneme;

4- Nabi Hoca döneminde , Bakanlığa ve özellikle de , Bürokratların olduğu binaya gelipte işi çözülmese bile güler yüzle cevap alamayan öğretmen yoktur heralde …Bakan Bey’in , bürokratların önünü açtığı ve birçok olayda kendisi geri planda kalarak bürokratlara bilinçli olarak yol verdiği gözlerden kaçmasada , Bakanlık ve Taşra teşkilatıyla ilgili tüm konulara ve olaylara vakıf olduğu , en ince detaylardan bile haberdar olduğu , işin mutfağında bizzat çalışarak tüm icraatların bilgisi dahilinde olduğu biliniyor. Bakan Bey’in nezaketi ve bürpkratlarına vermiş olduğu değeri burada gözlemliyoruz.

5- Kendi karikatürünü bile çizen , kendini aşmış , öğretmenlerin silahı olan kalemi çok değerli kılan ve çeketinin önüne rozet olarak takan Sayın AVCI’nın , nezaket ve alçakgönüllülükte göreve geldiği günden beri birçok bürokratı ve taşra yöneticisine davranışlarıyla ders verdiği görülüyor. Bir okul ziyaretinde bile girişte hizmetli ve memurların elini sıkarak , sorunlarını dinleyerek onlara verdiği değeri gösteren AVCI’dan bürokratlarının ve özellikle öğretmenlere ve vatandaşa sırtını dönen taşra yöneticilerinin öğreneceği çok şey var …

6- Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın ,” Dershanelerin kapatılması konusunda her dönem Bakanlarıma talimat verdim” sözleri ve dershanelerin kapatılması konusunda sessiz ve derinden bir çalışma ile dershane yasasını çıkartmak Nabi Hoca’ya nasip olmuştur.

7- Cumhurbaşkanımız ve dönemin Başbakanı olan R. Tayyip ERDOĞAN’a ve Ak Parti iktidarına yönelik 17-25 Aralık tarihlerinde yapılan darbe girişiminden sonra , Paralel yapıyla mücadele ve İnsan Kaynaklarını devre dışı bırakma konusunda hiçbir Bakanlık Milli Eğitim Bakanlığı kadar başarılı olamamıştır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın geçtiğimiz günlerde Afrika ülkesi Somali’de , paralel yapının yurt dışındaki okullarını kapatın bunun yerine MEB olarak biz okul açalım sözünün akabinde , Nabi Hocanın bu konuyla ilgili çalışmalarımız tamamlandı , Bakanlar kuruluna sunum yapcağız sözüyle verilen pası ustaca gole çevirmesi dikkatlerden kaçmadı.

8- Paralel yapının darbe girişimleri ve özellikle gezi parkı süreçlerinde öğrencileri sokağa yönlendiren okul yöneticilerinden tutun da , Ak Parti iktidarı döneminde il , ilçe müdürlüğü yapan ; Ak Partinin getirdiği bürokratlar olmasına rağmen başörtüsü eylemlerine tutanak tutan , mescit açılmasını bile sindiremeyen yöneticilerin değişimini gerçekleştirerek çok hayırlı bir işe imza atmıştır . Yalnız burada Sayın AVCI’nın ; yönetici değerlendirme sürecinde il müdürlerine adaletli davranmaları gerektiği ve çalışkan, işini yapan , eğitim kafası olan idarecilere yönelik asla ön yargılı yaklaşım olmadan değerlendirme yapılmasını emretmiştir. Burada bazı illerde Bakan Bey’in bu talimatlarına rağmen işgüzar il müdürlerinin Bakan Bey’i değilde başkalarını dinlemeleri Bakan Bey’in haksız yere eleştirilmesine sebep olmuştur.

9- 14 yıldır yapılmayan şube müdürlüğü sınavını yaparak 1709 kadroya titiz bir çalışma ile atama yapıldı . Şube müdürlüğü rotasyonu hayaldi gerçekleştirdi. Taşra teşkilatında yönetici kadrolarının değişiminden sonra şube müdürlerininde değişimi ile genç ve dinamik bir yapı kuruldu. Bakan Bey’in siyasi irade olarak yapmış olduğu en büyük icraat yönetim kadrolarında yapılan paradiğma değişikliğidir.

10- Öğretmenlerimizi rencide eden, öğrencilerin bile öğretmene tehdit aracı olarak kullandığı Alo 147 hattını kaldırması Sayın Bakan’ın öğretmen ve idarecilerimize verdiği değerin göstergesidir. Burada bir parantezde Bakan Bey’in danışmanlarına açmazsak haksızlık etmiş oluruz, Bakan Bey’in danışman kadrosu ve özellikle de Fatih DUD ismi Bakanlığın vicdanı ve adaletin kılıcıdır…

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile ilgili yazılacak çizilecek çok şey var aslında … Yazımızın daha fazla uzamaması adına birkaç değerlendirme ve öneri ile yeni dönemde de mutlaka Nabi AVCI Bey’in , Milli Eğitim Bakanlığına devam etmesi temennisiyle yazımıza son veriyoruz.

Nabi Hocam görev yaptığı süre içerisinde öğretmenlerimizin yüzünü güldürmüştür; yeni dönemde artık öğretmenlerin cebini dolduracak uygulamalara imza atılmalıdır . Öğretmenlerimizin 3600 ek gösterge sorunu , ek derslere zam öncelikli konular olmalıdır . İnşallah bu sorunları çözmek ve öğretmenlerimizin hak ettiği ücretleri almasını sağlamakta yeni dönemde Nabi Hocamıza nasip olur.

Nabi Hocam, Türkiye’de yazmış olduğu ” Enformatik Cehalet” kitabıyla sol cenahta dahil olmak üzere entellektüel kesimin kabul ettiği ender yazarlardandır. Ayrıca iletişim konusunda ki üstadlığı dillere destandır.

İletişim konusunda ülkemize ders veren Hoca olarak tarihe geçecek olan Bakan Bey’in , görev yaptığı süre içerisinde MEB imajını düzelttiğini, sorunları sürece yayarak tamiratı yaptığı ve bundan sonraki süreçte ise imarı gerçekleştireceğinden asla şüphe yoktur. Milli Eğitim Bakanlığı Personeli ve 2023 Yeni Türkiye hedefi için , Nabi Hocamla bir dönem daha beraber yol yürümek ümidiyle…..

Mustafa YILMAZ
Eğitim Yönetimi ve Denetimi Doktoru

Kamudanhaber
 

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir