Menü Kapat

Esad’dan kritik adım

İran’da çizgi film karakterleri Simpsonlar da yasaklı oyuncaklar listesine alındı.

Türkiye’de dahil olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde yayınlanan çizgi film karakterleri Simpsonlar da İran’da yasaklanan oyuncaklar listesinde yerini aldı.

Daha önce Barbie bebeklerinin de yasaklı olduğu İran’da yayımlanan bağımsız Şark gazetesinin haberine göre, Çocuk ve Genç Yetişkinlerin Entelektüel Gelişimi Enstitüsü, Batı kültürünün teşvik edilmesini önlemek için bu kararı aldı.

Enstitü yetkilisi Muhammed Hüseyin Farju, Simpsonlar’ın kara listeye neden alındığını açıklamadı, ancak genital bölgeleri belirgin oyuncakların yasaklı olduğunu belirtti.

İran’da geçen ay polis onlarca mağazayı Barbie bebekleri sattığı için kapatmıştı.

Özellikle 1990’lı yılların başından itibaren tüm dünyada büyük bir ilgi gören Barbie bebeklere alternatif olarak İran daha önce de İslami giyim tarzına uygun oyuncak bebekler piyasaya sürmüş ancak Dara ve Sara adlı bu oyuncaklar piyasada yeterli ilgiyi görmemişti.

Geçtiğimiz günlerde ayrıca İran bir bilgisayar oyununu da yasaklamıştı. İranlı yetkililer yasaklama nedeni olarak, oyunun senaryo kısmında bazı sahnelerin İran’ın başkenti Tahran’da gerçekleşmesi ve Amerikan askerlerinin Tahran’da çatışmaya girmesi olarak açıkladılar.

İranlı oyunsevenlerin de destek verdiği yasaklama için, İranlı gençler oyunun Dünya’daki İran düşmanlığını artırdığını, ABD’nin tüm Dünya’ya “İran’dan korkun” düşüncesini aşıladığını düşünüyor.
 

0 Users (0 votes)
c00
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir