Menü Kapat

Etkili Bir Öğretmenin 11 Alışkanlığı

Etkili ve iyi bir öğretmen misiniz? Sınıfta ve sınıf dışında kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Etkilin bir öğretmenin alışkanlıkları nelerdir? İşte madde madde o alışkanlıklar:

1. Öğretmekten zevk alır.
Öğretmenlik çok zevkli ve yüksek tatmini olan bir meslek (bazen zorlu ve yorucu olsa da!). Eğer sadece çocukları seviyorsanız ve onlara kalpten değer vermeye hazırsanız öğretmen olmalısınız. Siz onlarla eğlenmiyorken, çocukların da sizinle eğlenmesini bekleyemezsiniz! Eğer dersi sadece bir ders kitabından okursanız, bu çok etkisiz olur. Bunun yerine derslerinizi mümkün olduğu kadar interaktif ve ilgi çekici yaparak canlandırın. Her gün öğretme tutkunuzun ışığının parlamasına izin verin. Öğretmenlik yaptığınız her anın dolu dolu tadını çıkarın.

2. Bir fark yaratır.
“Daha fazla güç, daha fazla sorumluluk getirir” diye bir deyiş vardır. Bir öğretmen olarak mesleğinizin getirdiği büyük sorumluluğu hatırlamalı ve bunun farkında olmalısınız. Hedeflerinizden biri şu olmalı: Çocukların hayatlarında bir fark yaratmak. Peki nasıl? Sınıfınızdayken kendilerini özel ve güvende hissetmelerini sağlayın. Hayatlarındaki pozitif etki siz olun. Neden mi? O gün sınıfınıza girmeden önce öğrencilerinizin başından neler geçtiğini ya da dersinizden sonra hangi şartlarda evlerine gittiklerini bilemezsiniz. Bu yüzden, evden yeterince destek görmemeleri ihtimaline karşı en azından siz bir fark yaratıp bunu onlara sunabilirsiniz.

3. Pozitif enerji yayar.
Her gün sınıfa pozitif enerji getirmeye çalışın. Harika bir gülüşünüz var, sakın onu gün içinde sık sık göstermeyi unutmayın. Eminim özel hayatınızda pek çok savaş veriyorsunuz, ama bir kez sınıfa girdikten sonra bunların hepsini kapının dışında bırakmalısınız. Öğrencileriniz, hayal kırıklığınızın acısını onlardan çıkarmanızdan daha fazlasını hak ediyor. Kendinizi nasıl hissederseniz hissedin, ne kadar uyumuş olursanız olun ya da ne kadar hayal kırıklığına uğramış olursanız olun, bunları göstermemeye çalışın. Kötü bir gün bile geçiriyor olsanız, öğrencilerinizin önünde maskenizi takmayı öğrenin ve sizin harika bir öğretmen olduğunuzu düşünmelerini sağlayın. Bu sizin de gününüzü böyle geçirmenizi sağlayacaktır! Çoğunlukla pozitif, kendisiyle barışık ve yüzü gülen bir insan olun. Unutmayın pozitif enerji bulaşıcıdır ve bunu yaymak size bağlıdır. Başka insanların negatifliklerinin sizi de aşağı çekmesine izin vermeyin.

4. Kişisel ilişki kurar.
Bu etkili bir öğretmen olmanın hem eğlenceli hem de kesinlikle en önemli parçasıdır. Öğrencilerinizi ve onların ilgilerini tanımaya çalışın. Böylece onlarla bağ kurmanın yollarını daha kolay bulabilirsiniz. Kendinizle ilgili şeyleri de onlara anlatmayı unutmayın! Ayrıca onların öğrenme stillerini keşfetmeniz de önemli. O zaman onlara kişisel olarak hitap edebilirsiniz. Bunlara ek olarak ailelerini de tanımak için çaba sarf edin. Ailelerle konuşmak bir zorunluluk olarak görülmemeli, aksine bir onur olmalı. Okul yılının başında, ailelerin, size ne zaman isterlerse her konu hakkında ulaşabileceklerini bilmelerini sağlayın. Ayrıca diğer meslektaşlarınızı da kişisel düzeyde tanımaya çalışın. Okulun içinde ve dışında güçlü bir destek ağınız olursa çok daha mutlu olursunuz.

5. Kendini yüzde yüz verir.
İster ders anlatıyor olun, ister karneleri yazıyor ya da bir meslektaşınıza bir konuda tavsiye veriyor olun, mutlaka yaptığınız şeye kendinizi yüzde yüz olarak verin. İşinizi, öğretmeyi sevdiğiniz için yapın, yapmak zorunda olduğunuzu hissettiğiniz için değil. Kişisel gelişiminiz için yapın. Başkalarına ilham vermek için yapın. Öğrencileriniz onlara öğrettiğiniz şeylerden en iyi şekilde faydalansın diye yapın. Asla elinizden gelenin en iyisini yapmaktan vazgeçmeyin. (Bu arada çocuklara da aynı şeyi söylüyorum!)

6. Her zaman iyi organize olur.
Asla öğrencilerinizin ödevlerine not verme ya da dosyalama konusunda geride kalmayın. Her zaman önde olmak için elinizden gelenin en iyisini yapın ve o kağıt yığınlarının başınızın üstüne kadar çıkmasına izin vermeyin! Bu, uzun vadede size çok zaman kazandıracaktır. İyi bir planlama yapmak ve geleceği planlamak önemlidir. Son dakika ders planlarının etkili olma ihtimali düşüktür. Ve son olarak, elinizin altında her zaman küçük bir not defteri bulundurun, aklınıza yeni ve ilham veren bir fikir geldiğinde hemen not edin. Sonra bu fikirleri eyleme geçirmek için bir plan yapın.

7. Açık fikirlidir.
Bir öğretmen olarak, resmi ya da resmi olmayan şekilde gözlemleneceğiniz zamanlar olacak. Sürekli olarak patronunuz, başka öğretmenler, aileler ve hatta çocuklar tarafında değerlendirmeye tabi tutulacaksınız. Birisi öğretmenliğinizle ilgili eleştiride bulunduğunda canınızı sıkmak yerine yapıcı eleştiriler karşısında açık fikirli davranın ve bir eylem planı oluşturun. Olmak istediğiniz etkili öğretmen olduğunuzu kanıtlayın. Kimse mükemmel değildir ve kendini geliştirmek için her zaman fırsat vardır. Bazen sizin göremediklerinizi bir başkası görür.

8. Standartları vardır.
Kendiniz ve öğrencileriniz için standartlar yaratın. Başından itibaren neyin kabul edilebilir, neyin kabul edilemez olduğunu bildiklerinden emin olun. Örneğin bir ödevin nasıl tamamlanmasını istediğinizi öğrencilerinize hatırlatın. Öğrencilerinizin elinden gelenin en iyisini yapmasını ve en iyi ve en düzgün ödevleri teslim etmesini isteyen bir öğretmen misiniz? Ya da bunları pek önemsemeyen bir öğretmen misiniz? Şunu unutmayın, ancak çok şey verirseniz, çok şey bekleyebilirsiniz. Kısacası kendi öğüdünüzü, kendiniz de uygulayın.

9. İlham alır.
Etkili bir öğretmen yaratıcı bir insandır. Mümkün olduğu kadar fazla ve farklı kaynaklardan ilham alın. Kitaplardan, eğitimlerden, Pinterest’ten, Youtube’dan, Facebook’tan, bloglardan… Sizi cezbeden her şeyden!

10. Değişime açıktır.
Hayatta her şey planladığımız gibi gitmez. Bu, söz konusu öğretmenlik olduğunda özellikle doğrudur. Esnek olun ve değişim başladıysa kendinizi akışa bırakın. Etkili bir öğretmen yeni bir müdür geldiğinde yaşanan değişimlerden şikayet etmez. Şimdiki durumuyla kıyasladığında, bir önceki okulunun ya da sınıfının ne kadar iyi olduğunda bahsetmez. Değişim dolayısıyla stres yaşamak yerine değişimi kollarını açarak kucaklar!

11. Kendisi ve işi üzerine düşünür.
Etkili bir öğretmen, daha iyi bir öğretmene dönüşmek için kendi öğretmenliği üzerine düşünür. Nelerin iyi gittiğini ve bir dahaki sefere neleri farklı yapacağını düşünür. Unutmayın hepimizin zaman zaman başarısız dersleri olur. Buna başarısızlık olarak bakmak yerine bunun sizin için bir ders olduğunu düşünün ve ondan bir şeyler öğrenmeye bakın. Öğretmenler olarak eğitiminiz ve öğrenmeniz süreklidir, asla bitmez. Öğretme becerilerinizi güçlendirmek için her zaman öğrenecek daha fazla şey vardır. İşiniz üzerine düşünmeye ve “zayıflıklarınız” olduğunu düşündüğünüz şeyler hakkında (hepimizde olan!) kendinizi eğitmeye devam edin. İşin en önemli kısmı onları fark etmek ve öğretme becerilerinizi geliştirmek için onlar üzerinde çalışmak.

Elbette bir öğretmeni etkili yapan birçok başka alışkanlık var. Bunlar benin en önemli bulduklarım. Ve son söz olarak şunu söylemek isterim: Her şeyde pozitif bir şeyler bulabilirsiniz, ama bunu bulmak size kalmıştır. Başınızı dik tutun ve eğitim aşkına keyifle öğretmenliğe devam edin!

Egitimpedia

 

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir