Menü Kapat

İlkokula başladığımda tek kelime Türkçe bilmiyordum

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in hayatı Türkiye’deki fırsat eşitliğinin son yıllarda nerelere geldiğinin en önemli kanıtı…

Özel hayatına ilişkin ilginç anekdotlar paylaşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, üniversite sınavına girerken, iktisatın da sondan ikinci tercihi olduğunu açıkladı. AK Parti’nin resmi yayın organı Türkiye Bülteni için değerlendirmelerde bulunan Şimşek, “Nasıl birortamda büyüdünüz? Hayalleriniz neydi?” sorusuna şu yanıtları verdi:

– Ben, Türkiye’nin en az gelişmiş bir bölgesinin dağlık bir köyünde (Batman’ın Gercüş İlçesi Arıca Köyü) dünyaya geldim. Benim çocukluğumun geçtiği, hatta lise için ayrıldığımda dahi henüz elektrik, yolu ve suyu olmayan bir köyden bahsediyorum. Yol, su ve elektriği yok. Annem ve babam okuma ve yazma bilmiyordu. 9 kardeş o şartlarda büyüdük.
– İlkokula ağabeyimin öğretmen olduğu bir köyde başladım. Tek kelime Türkçe bilmiyordum. Annem ve babam da Türkçe bilmiyorlardı. Türkçeyi de okulda öğrendim. Çocukluğumda bırakın bu kadar fırsat eşitliği yakalayabileceğimi ve buralara gelebileceğimi ben hayal dahi edemezdim.
– Ben üniversite sınavına girerken iktisat benim sondan ikinci tercihimdi. İlk tercihlerimin tamamı tıp ve mühendislikti.
– Bir Batman’ın dağ köyünün okuma yazma bilmeyen bir ailenin çocuğu bile bugün bu seviyelere gelebiliyor. Bu aslında Türkiye’de fırsat eşitliğinin ne kadar güçlü bir şekilde olduğunun gösteriyor.

HAKKI KURBAN
AKŞAM

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir