Menü Kapat

Karadeniz’de petrol aranacak!

Türkiye 2023 hedeflerine ulaşmak için çalışmalarına devamediyor. Karadeniz’de karadan 100 kilometre açıkta petrol aranacak. Bu aramayı yapacak olan sondaj gemisi Noble Globerotter II İstanbul Boğazı’ndan geçiş yaparak Karadeniz’e ilerliyor.

 

Batı Karadeniz’deki sondaj çalışmasının önümüzdeki yıl yapılması planlanıyordu. Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aralık ayında çalışmaların 1 sene erkene alındığını duyurdu.

Sondajı gerçekleştirecek olan Noble Globerotter II isimli sondaj gemisi bugün yola çıktı. İstanbul Boğazı’nda ilerleyen gemi ilerleyen saatlerde Karadeniz’e açılacak.

Türkiye Petrolleri ile özel bir şirket, karadan 100 kilometre açıkta bu aramayı gerçekleştirecek.

2 KİLOMETRE DERİNLİĞE  KADAR İNİLECEK

 

Noble Globerotter II ile Batı Karadeniz açıklarında 2 bin metre derinliğe inilmesi planlanıyor. Yani 2 kilometre derinlik arama çalışması yapılacak. Sondaj gemisinde tedarik üssüyle birlikte 240 kişinin çalışacağı ifade ediliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İstanbul’dan hareket eden gemiyi Boğaz kıyısından izledi. Burada basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Yıldız, “2023’te dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girebilmek için enerji kaynaklarının geliştirilmesine katkıda bulunmak birinci hedefimiz” diye konuştu.

0 Users (0 votes)
c00
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Benzer haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.