Menü Kapat

MEB’in Öğretmenlerin Talebine Cevabı

MEB öğretmenlerin talebine AKİM aracılığıyla cevap verdi.

MEB Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin talebine cevap verdi..
Bilişim Öğretmenleri Bilişim Ders saatlerinin artırılmasını ve BTR için NORM çıkartılmasını talep etmişti..

İşte MEB’in  o  talebe Cevabı:

“Bilişim Çağında bilişim teknolojileri ve yazılımı dersinin göz ardı edilmesi asla mümkün değildir. Bu ders elbette son derece önemlidir. Ve Bakanlığımız bu bilinçle daha önceleri seçmeli ders olarak okutulan Bilişim Teknolojileri dersini, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi olarak ortaokul 5. Ve 6. Sınıflarda haftada iki saat olmak üzere zorunlu ders haline getirmiştir. Ders seçmeli iken 2011 atamasında 118, 2012 atamasında 313 kontenjan verilmişken, Dersin zorunlu olmasıyla 2013 öğretmen atamasında 1569, 2014 KPSS ile (1103+425) 1528 kontenjan verilmiştir. Artış 2011 yılına göre 13 kat, 2012 yılına göre 5 kat artmıştır.

Bilişim teknolojileri rehberliği görevi, zaten bilişim teknolojileri öğretmenleri tarafından yürütülmektedir. Ancak bilişim teknolojileri öğretmeni bulunmaması veya rehberlik ihtiyacının mevcut bilişim teknolojileri öğretmenleri tarafından karşılanamaması durumunda kendi branşlarında ders açığı oluşturmayacak ve mezuniyet alanı itibarı ile bilişim teknolojileri öğretmeni olarak atanabilecek olanlar, bu konuda yeterli derecede kurs görenler görevlendirilmektedir.

Ayrıca Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinin ilk ve ortaöğretimde zorunlu ders olarak okutulması, atama sayısının ve kontenjanların artırılması konusunda gelen talepler makama sunulmak üzere not alınmaktadır. İyi günler diliyoruz.
Milli Eğitim Bakanlığı -“

MebPersonel

 

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir