Menü Kapat

Memur Atama Süreci ve Nisan Ataması

Bugünlerde birçok internet sitesinde memur adaylarının 40 bin atama talebi yer almaktadır. Bugünkü yazımızda 2015-Nisan merkezi memur atamasını değerlendireceğiz.

3,5 Milyon Kişi KPSS’ye Katıldı!

KPSS Orta Öğretim düzeyine 1 Milyon 828 bin 41 aday başvuru yaparken 1 Milyon 683 bin 696 aday sınava girmiştir. 144 bin 345 aday sınava girmemiştir. 1 Milyon 682 bin 955 adayın sınavı geçerli sayılmıştır.

 

KPSS Ön Lisans düzeyine 827 bin 233 aday başvuru yaparken 779 bin 314 aday sınava girmiştir. 47 bin 919 aday sınava girmemiştir. 778 bin 937 adayın sınavı geçerli sayılmıştır.

 

KPSS Lisans düzeyine Cumartesi günü sabah oturumundaki Genel Yetenek Genel Kültür Testine 1.117.697 aday başvurdu, sınava giren aday sayısı 1.128.032’dir. Sınavı geçerli aday sayısı ise 1 Milyon 127 Bin 777’dir.

 

Değerlendirme:3,5 milyon kişi KPSS’ye katılmıştır ancak atanmak için geçerli puan alan aday sayısı 3,5 milyon değildir. Sınavlara hiçbir hazırlık yapmadan giren adaylar, şansını denemek için öylesine giren adaylar, üniversite öğrenimine devam eden öğrenciler, çok düşük puanlar alan adaylar puan ve hedef anlamında memur adayı değildir. Devlet memuru olan kişiler de bu sınavlara katılabilmektedir. Sanıldığı kadar 3,5 milyon kişi atama beklememektedir, 3,5 milyon kişi sınavlara katılmıştır demek doğru olacaktır.

 

Memur Adayları Sosyal Medyada Aktif!

 

Atama bekleyen memur adayları sosyal medya üzerinden örgütlenerek yetkililere seslerini duyurmaya çalışıyor. Bölüm bazında grup ve sayfalar açarak kendi bölümlerinden daha fazla atama olması için çaba göstermektedir. Hemenhemen her bölümün sosyal medya grubu veya sayfası vardır. İnternet sitesi açarak seslerini duyurmaya çalışanlar da var, dernek kurarak seslerini duyurmaya çalışanlar da var, platform adı altında oluşum kurarak mücadele edenler de var.

 

Değerlendirme:Memur adaylarının gece gündüz demeden atama mücadelesi vermesi takdir edilecek bir olaydır. Ancak maalesef sosyal medyada bu iş masumane bir olay olmaktan çıkmaya başladı. Sosyal medyada Türkiye gündemine girmek artık basitleşti çünkü hileli bir şekilde gündemde kalanlar artmaya başladı. Bölümündeki atama bekleyen aday sayısını abartılı şekilde duyuranlar var. 100 bin kişi atama bekliyor diye duyurulan bölümün haberini okuyan kişi sayısı 5 binleri geçmiyor.

 

Merkezi Atama Baskısı Arttı!

 

Son günlerde merkezi atamayla memur alımı yapılmasını isteyen aday sayısı arttı. 2014-Kasım’da 5067 kadronun verilmesi, memur alımlarının mülakatla yapılması, öğretmen atamalarına 40 bin +15 bin kadro ayrılması, 2015-1 merkezi atamasının Nisan ayına çekilmesi ve Genel Seçimlerin 6 Haziran’da yapılacak olması sebebiyle memur kontenjanlarının arttırılması talebi, baskıya dönüşmüş durumdadır. Memur adayları, Nisan merkezi atamada 40 bin kadro talep etmektedir.

 

Değerlendirme: Memur atamalarının merkezi olarak yani puan üstünlüğüne göre yapılması adaletli olacaktır. Memur adaylarının bu talepleri gayet makul ve mantıklıdır. Ancak KPSS’den yeterli puan alamayan adaylar, mülakatla memur alımlarıyla atanmaya çalışmaktadır. Yani kurumlara atamalar konusunda mülakatla alım talepleri gitmektedir.

 

SONUÇ: Orta Öğretim, Ön Lisans, Lisans düzeyinden memur olmak isteyen adayların 2015-1’te 40 bin kadro baskısı önümüzde günlerde daha da artacaktır. Bütçeyle verilen kadroların tamamının Nisan’da kullanılması yani Kasım dönemine sembolik kadronun kalması, kurumların elindeki serbest kadroları atamaya açması, kurumlara yeni atama izinlerinin verilmesi, mülakatla alım planlayan kurumların kadrolarını merkezi atamaya dahil etmesi, EKPSS kadrolarının da birleştirilmesi, Sağlık Bakanlığı’nın yapacağı ara atamanın 2015-1’le birleştirilmesi gerçekleşirse 2015 Nisan’da 20 binin üzerinde bir atamayı görebiliriz. Sayının 30 bin, 35 bin, 40 bin olması memur adaylarını, ailelerini, hepimizi mutlu edecektir. Temennimiz Nisan ayında rekor sayıda memur atamasının yapılmasıdır.

ZEKİ KARA
Kaynak: www.gazetekamu.com

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir