Menü Kapat

Milletvekilliği Aday Adaylığı İçin İstifa Edecek MEB Bürokratları

Milletvekilliği Aday Adaylığı İçin İstifa Edecek MEB Bürokratları

Haziran ayında yapılacak genel seçimler için milletvekili aday adayları belli olmaya başladı. 

9 Haziran 2015 tarihinde yapılacak genel seçimlerde milletvekili olmak isteyen devlet memurlarının seçimlerden 4 ay önce istifa ederek aday adayı olması gerekiyor.  

Milletvekili adayı olmak için istifa edecek memurların en son 10 Şubat 2015 tarihine kadar istifa etmesi gerekiyor. 2015 genel seçimleri için milletvekili aday adaylığı yarışında , bürokrasiden çok sayıda istifa bekleniyor. Ak Parti’de 2015 seçimleri için milletvekilliği aday adayı enflasyonu yaşanacak.  Milletvekilliği adaylığı konusunda Milli Eğitim Bakanlığında da , azımsanmayacak sayıda milletvekili aday adayı çıkacak..

 07 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimlerinde Aday Adayı Olmak İsteyen  Kamu Görevlilerinin, en geç 10 Şubat 2015 tarihinde  saat 17:00’a  kadar  bulundukları  görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları  gerekiyor. 

 Milli Eğitim Bakanlığından milletvekilliği için istifa etmesi beklenen üst düzey bürokratları tanıyalım…

1-MEB MÜSTEŞARI YUSUF TEKİN

Milli Eğitim Bakanlığı teşkilatında görev yapan bürokratlar içerisinde bir kişi milletvekili olacak olsa bu kişi tartışmasız şekilde, MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN’dir. 

 Müsteşar Yusuf TEKİN , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın işaret ettiği Yeni Türkiye profili için biçilmiş kaftandır.  

Ak Parti iktidarının Milli Eğitim Bakanlığı dönemlerinde görev yapan tüm bürokratlardan farklı bir profilde görev yapan ve risk alan tek kişidir. 17-25 Aralık darbe operasyonları Milli Eğitim Bakanlığı ve Yusuf TEKİN üzerinden başlatılmıştır. Bugün paralel yapı 17-25 Aralık darbe teşebbüslerinde başarılı olmuş olsaydı ; MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN bugün hapiste yatarken ; 17-25 Aralık operasyonlarında sessiz kalıp puslu havada , pusuda bekleyen birçok siyasi ve bürokrat paralel yapı lehine kahramanlık hikayeleri anlatacaklardı. Milletvekilliği adaylığı konusunda yapacağımız değerlendirmede , Yusuf TEKİN ismini diğer tüm Bakanlıklardaki bürokratlarda dahil ayrı bir yere koyarak MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN’e çok özel bir parantez açarak ; Milletvekilliği ve her türlü makam Yusuf TEKİN’in , anasının ak sütü gibi helal olarak hakkıdır. MEb Müsteşarı Yusuf TEKİN Bey’in , Ankara ilinden milletvekili adayı olması bekleniyor.

2- ORHAN ERDEM-MEB BAKAN YARDIMCISI

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM Bey , daha önceki dönemde Ak Parti Konya milletvekili olarak Mecliste görev almıştır. Yaklaşık 4 yıldır Milli Eğitim Bakanlığında Bakan Yardımcısı olarak görev alan Orhan ERDEM , hem Mecliste Ak Parti milletvekillerinin hem de 81 ildeki siyasilerin takdirini kazanan bir isimdir. MEB Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM Bey’in , Konya ilinde milletvekili aday olmasına kesin gözüyle bakılıyor… 

3- Salih ÇELİK – MEB Müsteşar Yardımcısı 

Milli Eğitim Bakanlığında en uzun süre görev yapan bürokrat unvanına sahip olan Müsteşar yardımcısı Salih ÇELİK , MEB’in hafızası ve en istikrarlı bürokratı olarak göze çarpıyor. Geçtiğimiz milletvekili seçimlerinde Ankara’dan aday adayı olan Salih ÇELİK , temayül yoklamalarında çok iyi bir yerde olmasına rağmen aday olamamıştı. Salih ÇELİK’in istifa ederek Ankara ilinden milletvekili adayı olması bekleniyor. 

4- Yusuf BÜYÜK – MEB Müsteşar Yardımcısı 

Milli Eğitim Bakanlığında siyasetin içerisinden gelen tek MEB bürokratıdır. Ak Partinin Samandıra Belediye başkanlığını yapan Yusuf BÜYÜK Bey’in , 2015 milletvekili seçimlerinde geçtiğimiz seçim döneminde olduğu gibi istifa ederek İstanbul ilinden aday olması bekleniyor. İstanbul ilinde Sivaslıların çok fazla olması ve Yusuf Bey’in daha önce İstanbul ilinde siyaset yapması şansını artırıyor. 

5- Funda KOCABIYIK – Temel Eğitim Genel Müdürü

Temel Eğitim Genel Müdürü Funda KOCABIYIK’ın , 2015 milletvekili seçimlerinde İzmir ilinden milletvekili adayı olması bekleniyor. Funda Hanım’ın bayan olması en büyük şansı… Ak Parti’nin bu dönem bayan aday profiline önceki dönemlere nazaran daha çok ağırlık vermesi bekleniyor. Bu noktada İzmir ilinden aday olması beklenen Funda Hanım’ın şansı bir hayli yüksek görünüyor. 

6- Kemal BİÇERLİ – Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü görevini yürüten Doç.Dr. Kemal BİÇERLİ , göreve geldiği günden itibaren renkli kişiliği ve çalışkanlığı ile taraflı tarafsız tüm kesimlerin takdirini kazanan bir bürokrattır. 2015 milletvekilliği seçimlerinde Eskişehir ilinde milletvekili aday adayı olması bekleniyor. 

7- Ercan TÜRK – Ortaöğretim Genel Müdürü

MEB Oratöğretim Genel Müdürlüğü görevinde bulunan ERCAN TÜRK Bey’in , Giresun ilinden milletvekili aday adayı olması bekleniyor. Geçtiğimiz dönem Giresun ilinden milletvekili aday adayı olan Ercan Bey , temayül oylamasında 1. olmuştu. Ercan Bey’in 2015 seçimlerinde de Giresun ilinden milletvekili aday adayı olması bekleniyor.

8- Ercan DEMİRCİ – MEB Müşaviri

Milli Eğitim Bakanlığında Bakanlık Müşaviri olarak görev yapan DEMİRCİ , Teog çalışmalarının koordine edicisi ve mimarı konumunda olan bürokratlarındandır. Ercan Bey’in 2015 milletvekili seçimlerinde daha önce aday adayı olduğu Muştan yeniden milletvekili adayı olması bekleniyor. 

9- Yusuf OKUMUŞ – Özel Öğretim Daire Başkanı

Özel öğretim kurumları genel müdürlüğünde daire başkanı olarak görev yapan Yusuf OKUMUŞ’un , Kahramanmaraş ilinden milletvekili aday adayı olması bekleniyor.

10 – Bilal YILMAZ ÇANDIROĞLU – Kayseri Milli Eğitim Müdürü

Kayseri Milli Eğitim Müdürü olarak görev yapan Bilal YILMAZ ÇANDIROĞLU , Kayseri ilinden milletvekili aday adayı olacak . Milli Eğitim Bakanlığında il müdürleri içerisinde aday adayı olması hemen hemen kesinleşen tek isim Bilal YILMAZ ÇANDIROĞLU… Kayseri ilinde yapılacak temayül oylamasında çok yüksek bir oy alması beklenen Bilal Bey’in , özellikle 17 – 25 Aralık darbe operasyonlarından sonra Kayseri ilinde paralel yapıya destek veren tüm kurum ve kuruluşlara ve hatta paralelin para kaynağı ticari kuruluşlara karşı rest çektiği , paralel yapıya destek veren ticari kuruluşta toplantı yapmak isteyen Valinin bile toplantılarına görevden alınma pahasına katılmadığı ve Kayseri’de Ak Parti’ye gönül vermiş siyasi yapı ve sivil toplum örgütlerinin ısrarla Bilal Bey’i aday yapmak istedikleri gelen bilgiler arasında…

Milli Eğitim Bakanlığı tarihinde en fazla milletvekilinin çıkartıldığı dönem Hüseyin ÇELİK dönemidir. Hüseyin ÇELİK Bey , kendi döneminde Müsteşarı ve bürokratlarını ve hatta il müdürlerinin bile Meclise vekil olarak taşınmasında önemli rol oynamıştı…. 

Milli Eğitim Bakanlığında , milletvekili adayı olacak bürokratların en büyük şansı ise Bakan Nabi AVCI Bey’dir.  Nabi Hoca Ak Parti içerisinde denge oluşturan Bakanların başında gelmektedir. Hem Başbakan hem de Cumhurbaşkanı nezdinde siyasi olarak güçlü kişilik olarak çok sevilen bir isimdir. 

Milli Eğitim Bakanlığı camiasından milletvekili adayı olmak isteyen bürokratların öncelikle Nabi Hocanın desteğini ve onayını alması gerekir. Nabi Hoca’nın kırmızı ışık yaktığı istisnalar dışında hiçbir bürokratın milletvekili olma şansı yoktur… 

Milli Eğitim camiasında milletvekili adayı olmayı düşünen tüm adaylara başarılar diliyoruz. 

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir