Menü Kapat

Not Ortalaması 50’nin altında olan lise öğrencisi için zorunlu not yükseltme sınavı

Milli Eğitim Bakanlığı, 13 Eylül 2014 tarihinde Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle, liselerde zayıf notu olan öğrenciler için bir nevi ‘kurtarma yazılısı’ yerine geçecek ‘ortak sınav’ zorunluluğu getirdi.

Nuran ÇAKMAKÇI

Herhangi bir dersten ortalaması 50’nin altında olan bütün öğrenciler bu sınavlara girmek zorunda. Ayrıca bir dersten not ortalamasını yükseltmek isteyen öğrenciler de isteğe bağlı olarak ortak sınavlara girebiliyor. Ancak öğrencinin girmek istediği sınavın açılması gerekiyor. Uygulama kararı eylülde alınmış fakat birçok okul müdürü zorunlu olarak bu sınavları yapmaları gerektiğini ancak aralık sonunda kendilerine gelen bir yazıyla öğrenmişti.

KAR TAKVİMİ ETKİLEDİ

Okul yöneticileri ve öğretmenler her karne döneminde olduğu gibi bu sene de yazılıları tamamlayıp, öğrencilerin notlarını vermeye çalışıyor. Ancak geçen hafta tüm Türkiye’yi etkisi altına alan kar tatilleri, yazılı takvimini aksattı. Özellikle liselerde ortak sınav zorunluluğu olduğu için bu hafta bitmesi beklenen karne notlarının son halini vermek ise önümüzdeki haftaya kaldı. Yazılıları bugün akşama kadar tamamlayacağını söyleyen okul yöneticileri, önümüzdeki hafta 19-20 ve 21 Ocak’ta da ortak sınavları düzenlemeyi planlıyor. Gece saat 03.00’lere kadar yazılıları okuyup not veren öğretmenler olduğu öğrenildi.

MESLEK LİSELERİ SORUNLU

Yüksek puanlı öğrencilerin bulunduğu okullarda durum biraz daha iyi iken, asıl sorun meslek liselerinde yaşanıyor. Çünkü, birçok öğrencinin en az bir dersten kırık notu var ve hemen hemen her dersten ortak sınav yapılması şart. Ortak sınavlar yığılınca öğretmenlerin, karnelerin verileceği 23 Ocak Cuma gününe kadar yazılı okuyup, not verip e-okul’a işleyeceği tahmin ediliyor.

 

Kaynak: Hürriyet

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.