Menü Kapat

Öğretmen Atamaları

Türkiye’de tazeliğini sürekli koruyan gündemlerden biri öğretmen atamaları konusu. Özellikle üniversite sayılarının artması, hemen hemen her üniversitede eğitim fakültelerinin ve fen edebiyat fakültelerinin bulunması krizi daha da büyütüyor.

Her sene devletin kadrolarına katacağı öğretmen sayısı belliyken bunun kat kat fazlası öğretmen adayı mezun oluyor. Senede en fazla 50 bin yeni öğretmen göreve başlayabiliyor, 125 binden fazla öğretmen açığı var ve atama bekleyen sayı 300 binin üzerinde. Bu yığılma her sene artarak devam ediyor. Bu arada on binlerce insan işsiz kalıyor. Kimi yeni nesil kölelik denilebilecek ek ders karşılığı ücretli öğretmenlik yapıyor, kimine o bile çok görülüyor. Bu süreçte psikolojik sorunlar yaşayan hatta intihara sürüklenen öğretmen sayısı hiç de az değil. Öğretmensiz sezon geçiren, altmış kişilik sınıflarda eğitim görmeye çalışan öğrenciler de mağduriyetin diğer yüzü. O halde ne yapılmalı ki bu ülkede öğretmen atamaları sorunu en aza indirilmeli?

 

“Einstein de atanamamıştı kardeşim” diyen yöneticilerimiz bütçeyi görmezden gelip bütün öğretmenleri, en azından ihtiyaç olan 125 bin öğretmeni bir celsede atamalı mı?

 

Tabi ki hayır!

 

Öncelikle problem kökten ele alınmalı. Yılda en fazla 50 bin öğretmen atama imkanınız varsa üniversitelerinizden bunun iki katı öğretmen adayı mezun olmamalı. Dolayısıyla öğretmenlik bölümlerine alınan öğrenci kontenjanları düşürülmeli. Buna gelecek soru şu:

 

Özel sektörün de ihtiyacı oluyor onu ne yapacağız?

 

Cevap: Hangi özel sektör?

 

Dersaneleri kapattınız. Oradan açığa çıkan 50 bin öğretmen de işsiz kaldı. Kursları yasakladınız. Özel okullarda ihtiyaç olabilecek kadarı önümüzdeki yirmi sene için zaten mevcut.

 

Bu şekilde yığılmış olan binler eritilmeli. Aksi takdirde problem kartopu misali büyüyüp içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

 

Bu arada Nisanda 40 bin öğretmen atama haberleri resmi ağızlardan doğrulanmasa da medyada yayılmış durumda. İster seçim yatırımı olarak ister başka sebeple, bu atamanın yapılması öğretmen adaylarını çok memnun edecektir. Ben de dahil olmak üzere bütün adaylar, sorumluluk sahibi olan kişilerden üzerlerine düşen görevleri yapmalarını beklemekteyiz. Kutsal olduğu her fırsatta dile getirilen bu meslek ve onun üyeleri daha fazla incitilmemelidir.

 

İdil Bulur
Habererk.com

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir