Menü Kapat

Öğretmene, Ev Alana, Evlenene Müjde!

Evlenip çeyiz hesabı açana devlet 5 bin lira yardım yapacak. İlk evini alanlara 15 bin lira teşvik geliyor. Bu iki rakam da Bakanlar Kurulu kararıyla üç katına çıkabilecek. Birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 lira yardımda bulunulacak.

AK Parti milletvekillerinin hazırladığı 33 maddelik yasa teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Bazı Kanun ve Kanun Maddelerinde Değişiklik Öngören Yasa Teklifinde, ön ödemeli konut satışında devir veya teslim süresi 36 aydan 42 aya çıkarılması öngörülüyor. Tüketici konutu almaktan vazgeçerse hem vergi, harç masraflarını hem de müteahhide yüzde 2 ila 4 oranında tazminat ödeyecek. Teklifte dikkat çeken başlıklar şöyle:

 

47 BİN ÖĞRETMENE MÜJDE
Teklifin 4.maddesi Milli Eğitim Bakanlığı’na 47 bin kadro ihdasını öngörüyor. Bu öğretmenlerden 35 bini ile bakanlığın diğer hizmet kadrolarına atanacak 2320 kişinin 31 Aralık 2015 tarihine kadar atanması öngörülüyor.
ÜÇ ÇOCUKLUYA 1.300 TL 
Devlet birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 lira yardım yapacak.

 

27 YAŞIN ALTINDAKİLERE
Devlet, ev alacakların yanı sıra ilk kez evlenecek gençlere de ‘çeyiz’ desteği verecek. Bu destekten 27 yaşını doldurmamış olan T.C vatandaşları ile Türk Vatandaşlığı Kanunu kapsamında Mavi Kart sahipleri yararlanabilecek. Yine bundan yararlanmak için bankalarda ‘çeyiz hesabı’ açılması gerekecek. Bu hesapta daha sonra belirlenecek ‘asgari süre’ kadar para yatırılması gerekecek. Bu süre şartını yerine getirenlere devlet, 5 bin lira çeyiz yardımı yapacak. Bu miktar Bakanlar Kurulu kararıyla üç kata kadar artırılabilecek. Böylece devlet, ilk kez evlenecek olan, 27 yaşını aşmayan ve ‘çeyiz hesabı’ açtırıp burada asgari süre kadar kalan gençlere 5 ila 15 bin liraya kadar evlenme yardımı yapacak.

 

BAKANLAR KURULU 45 BİN LİRAYA ÇIKARABİLİR
Devlet bireysel emeklilik sistemine yaptığı katkının bir benzerini de ev almak isteyen vatandaşlara yapacak. Buna göre konut sahibi olmayan T.C vatandaşlarının ilk ve tek konut satın alımlarının desteklenmesi amacıyla bankalar nezdinde ‘konut tasarruf hesabı’ açılacak. Bu hesapta belirlenecek ‘asgari süre’ kadar kalanlara devlet en fazla 15 bin liralık ödeme yapacak. Bu ödeme tek seferde yapılacak. Ancak Bakanlar Kurulu bu miktarı 3 kata kadar artırma yetkisine sahip olacak. Hükümet isterse 15 bin liralık üst limiti 45 bin liraya kadar çıkarabilecek. tgrthaber

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir