Menü Kapat

Nasa, uzay istasyonlarını turistlere açıyor

Nasa, Cuma günü Uluslararası Uzay İstasyonu’nu (ISS) turistlere açacağını duyurdu.

Anadolu Ajansı’na göre, ABD uzay ajansı “özel astronot misyonları” için uzay istasyonunu, her biri en fazla 30 gün süren yılda iki uçuşa izin vererek açacağını söyledi.

CNBC’ye göre, yolculuklar yaklaşık 50 milyon ABD Doları (207 milyon RMB) olacak, Nasa ise yolculuk başına 35.000 ABD Doları (145.588 RMB) kar elde edecek.

Hareket, Boeing ve SpaceX gibi şirketlerin, insanları ISS’ye götürmek için kapsüller geliştirmesiyle ortaya çıkıyor ve Nasa, bu iki şirketin bu turistlerle ve olabilecek her türlü ihtiyacı karşılayacaklarını söyledi.

Uzay ajansı, ISS ‘ye ilk planlanan özel görevin 2020 kadar erken bir tarihte başladığını belirtti.

ISS yavaş yavaş özelleştirme yönünde ilerliyor; Nasa, özel şirketler ile istasyonda görev yapmak için giderek daha fazla anlaşma yaratıyor.

Uzay istasyonunun ticarileştirilmesi, bazıları devletin işletmesi için katlanılan maliyetlerin bir kısmının hafifletilmesine yardımcı olabileceğini ve uzayda yeni bir iş ekosisteminin teşvik edilmesine yardımcı olabileceğini söyleyerek iyice tartışıldı.

Nasa, “ticari üretim ve üretimi mümkün kılmak ve hem Nasa’nın hem de özel astronotların yörüngedeki laboratuvarda yeni ticari faaliyetler yürütmesine izin vermek” için bir girişim başlattığını açıkladığından, özel şirketler de ISS’deki yeni faaliyetler için teklif verme fırsatına sahip olacak.

Ajans bir basın açıklamasında, “Uzun vadede Nasa’nın hedefi, düşük Dünya yörüngesindeki bağımsız, ticari ve serbest uçuşa uygun yerlerden hizmet alan birçok müşteriden biri olmaktır.” Dedi.

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir