Menü Kapat

Okullarda sütten sonra kuru üzüm de dağıtılabilir!

AK Parti Manisa milletvekilleri Selçuk Özdağ, Muzaffer Yurttaş, Hüseyin Tanrıverdi, Uğur Aydemir ve Recai Berber, “sağlıklı nesil, sağlıklı gelecek” parolasıyla okullarda kuru üzüm dağıtımıyla ilgili projenin hayata geçirilmesi konusunda girişimlerde bulunuyor.

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, tıpkı okullardaki süt dağıtımı gibi 40-50 gramlık küçük paketler halinde kuru üzüm dağıtılabileceğini, bunun hem tüketimin artması hem de üreticinin daha fazla kazanmasını sağlayacağına dikkati çekerek, üreticinin, işletmelerin, oda ve borsa başkanlarının bu konuda hazır olduğunu söyledi.

Özdağ, şöyle konuştu:

“Eskiden cebimizde üzümle okula giderdik. Annelerimiz üzüm hoşafı, üzümlü ekmekler, kekler yapardı. Maalesef şimdi üzümü az, abur cuburu çok tüketen bir toplum olduk. Mutlak suretle üzüm üreten bir ülke olmanın yanı sıra ürettiği üzümü aynı zamanda tüketen bir ülke olmalıyız. Manisa Milletvekilleri olarak şimdi sütün yanında üzüm de dağıtabilir miyiz diye bir gayret içerisindeyiz. Henüz netlik kazanmadı ama bu bir teşebbüs aşamasındadır. Milli Eğitim Bakanı ve Bakan Yardımcılarımızla bu konuyu görüştük. Konu henüz Bakanlar Kurulu’nda görüşülmedi. Ancak Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gerekli hassasiyeti gösteriyor. Bunu zaman içerisinde halledebileceğimizi düşünüyorum. Daha alacağımız mesafeler var. Ama milletvekilleri olarak gerçekten büyük gayret içerisindeyiz. Önümüzdeki dönem için olumlu sonuç alacağımızı düşünüyoruz. Gerek üzüm üreticilerimizin, gerek işletmelerimizin, gerekse borsa ve oda başkanları ile sivil toplum kuruluşlarının bize bu projede destek olmalarını istiyoruz. “

Özdağ, projenin sağlık yönünün de bulunduğuna işaret ederek, çocuk ve gençlerin üzüm tüketiminin zeka ve fiziksel gelişimini olumlu etkileyeceğini sözlerine ekledi.

Benzer haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.