Menü Kapat

ÖSYS kılavuzu yayınlandı!

Üniversite sınavına girecekler için geri sayım başladı. Bu yıl başvuru işlemlerinde adayların mağduriyetini önlemek amacıyla yapılan değişiklikle önce sınav başvurusu yapılacak daha sonra ücretler yatırılacak. Lise son sınıfta okuyan veya mezun olup üniversite sınavlarına girmek isteyenler 5-19 Ocak arasında başvuru işlemlerini tamamlayabilir. 20 Ocak akşamına kadar da sınav ücretlerini ilgili bankalara yatırabilir. ÖSYM, bu yıl YGS ücretini 50, LYS’lerin her oturumu için ise sınav ücretini 30 TL olarak belirledi. Üniversite adayları ÖSYS başvuru kılavuzuna ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşabilecekler.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için 50, ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) her birine ise 30 TL ödeyecek. 5 LYS oturumu ve YGS’ye katılmak için toplam ödenmesi gereken ücret ise 200 TL’yi buluyor.
Sınavsız geçiş başvuru ücretleri 15 TL olarak belirlendi. Adaylar başvuru hizmet ücreti olarak 3 TL, ÖSYM sınav koordinatörlüklerinden şifre almak için 5 TL ve fotoğraf güncellemek için ise 10 TL ödeyecek.

LYS’ler haziranda

İlk aşama olarak uygulanan YGS, 15 Mart Pazar günü saat 10.00’da başlayacak ve 160 dakika sürecek. LYS’ler ise haziran ayında 5 oturum olarak uygulanacak. LYS’lere başvurular 8-21 Nisan tarihleri arasında alınacak. LYS’lerin yapılacağı gün ve saatleri ise şöyle:

 

2015-ÖSYS başvuru kılavuzu için tıklayınız

Benzer haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.