Menü Kapat

Şahinbey Milli Eğitim’den Anlamlı Yarışma!

Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe koordinatörlüğünde Türkiye genelinde Çanakkale Savaşları’nın Savaşları’nın yüzüncü yılında, toplumda vatana sahip çıkma, ecdadın emeğini koruma ruhunu canlandırmak amacıyla ulusal düzeyde şiir ve resim yarışması başlatıldı. 17 Mart’ta yapılacak olan Gala Gecesiyle taçlandırılacak olan program hakkında geniş bilgi ve başvuru şartlarını http://sahinbey.meb.gov.tr adresinde bulabilirsiniz.

 

 

 

 

BİR ASIRLIK DESTAN: ÇANAKKALE KONULU ŞİİR, RESİM YARIŞMASI

Çanakkale Savaşı’nın 100. Yılı münasebetiyle Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, toplumda birlik ve beraberlik ruhunu canlandırmak amacıyla ulusal düzeyde BİR ASIRLIK DESTAN ÇANAKKALE içerikli bir dizi faaliyet düzenliyoruz. 

           Söz konusu vatansa hiçbir tefrikaya düşmeden, tarihinden ve imanından almış olduğu büyük güçle Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Çerkeziyle, milli birlik ve beraberlik içerisinde  dönemin son teknolojik silahlarıyla donatılmış düşman askerlerine karşı; kocaman yürekleriyle vatanını korumak için Ankara’dan, Diyarbakır’dan, Van’dan, Kars’tan, Trabzon’dan, Samsun’dan, Edirne’den, Anadolu’nun her yerinden hatta Halep’ten Gazze’den, Batum’dan, Musul’dan, Kerkük’ten, Şam’dan  akın akın zafere koşanların adıdır Çanakkale. 

      Vatanın her karış toprağında aziz şehitlerimizin hatıraları mevcuttur. Ülkemizi ve milletimizi ayrıştırmaya çalışanlara karşı maneviyatımızı, birliğimizi ve beraberliğimizi korumak için temel alacağımız savaş, Çanakkale Savaşı’dır. Yüzyıl öncesinde şehadete birlikte yürüyen kardeşlik ruhunu, bugün, yine o dönemin ilhamını alarak tesis etmeyi kendimize vazife addettik.  Kabirlerinde koyun koyuna yatan, bayrağı yere düşürmemek için “Allah! Allah!”nidalarıyla şehadete yürüyen atalarımızın torunları olarak bizler de, bu sorumluluk bilinciyle, birlik ve beraberliğimizin korunması için aynı ruh ve şuurla mücadelemize devam edeceğiz.

         Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez düsturunu kendimize şiar edinerek, Çanakkale’de mücadele vermiş, Şahinbey’den; gaziler diyarı Gaziantep’ten Çanakkale’ye vefa ve toplum bilincini aşılamak adına, ‘’BİR ASIRLIK DESTAN: ÇANAKKALE’’ sloganıyla bir dizi çalışma başlattık.

          Bu bağlamda yapacağımız çalışmalar şu şekilde olacaktır;

  • Tüm yurtta Şiir ve Resim yarışmaları düzenlemek. 
  • Bu yarışmadaki kazanımımız olan şiirleri kitap haline getirmek, 
  • Dereceye giren resimleri en güzel yerlerde sergileyerek ölümsüzleştirmek. 
  • Oluşturulan ekiple Çanakkale konulu tiyatroyu sahnelemek.
  • Bir GALA GECESİYLE yapılan çalışmaları taçlandırmak.

         Yarışma süreci bugün itibariyle başlamış olup, duyurular tüm okullarımıza yapılmıştır. Eserler 04 Mart 2015 tarihine kadar kabul edilecek, 05-06 Mart 2015 tarihlerinde seçici kurul tarafından değerlendirilecek ve ilk 30’a giren eserler kitaplaştırılacaktır. Dereceye giren eserler, Şahinbey İlçe Milli Eğitimin resmi sitesinden duyurulacaktır. Yarışma şartnamesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün internet sayfasında ilan edilmiş olup, GALA GECEMİZ ise 17 Mart 2015 tarihinde yapılacak, saati ve yeri hakkında değişiklik olması durumunda kesin bilgi yine aynı sitemizden daha sonra duyurulacaktır.      

       “Onlar, bu topraklara kanlarını akıttılar. Bizler terimizi akıtalım. Onlar bu vatan için canlarını verdiler. Bizler emeğimizi verelim. Şehitlerimizin kanlarını dökerek, canlarını vererek koruduğu bu yurdu yüceltmek hepimiz için milli bir görev olmalı.” diyerek tüm halkımıza selam ve sevgilerimizi yolluyor, gerek halkımızı gerekse tüm sivil toplum kuruluşlarımızı, Çanakkale’yi yaşamak ve yaşatmak hususunda bizlerle birlikte yürümeye davet ediyoruz. 

 yasin tepe 1

Yasin TEPE

Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürü

Benzer haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.