Menü Kapat

Sebze ve meyvelere yüzde 100 zam gelebilir!

Antalya ve Kumluca’daki şiddetli yağış, sel, fırtına ve soğuk hava tarım ürünlerini olumsuz etkiliyor. Bu hava şartlarının etkisiyle sebze ve meyve fiyatlarına yüzde 100 zam gelmesi bekleniyor.

2014 yılı tarım açısından çok sıkıntılı geçmiş, yağışların az olmasıyla gıda fiyatlarında yükselişler olmuştu. Enflasyonun da yüksek gelmesinin en büyük nedeninin de tarım ürünlerindeki fiyat artışı olarak belirtilmişti. Bu yıl da yağışlar çok oluyor ama Antalya ve Kumluca’daki seralar soğuklardan ve bu yağışlardan olumsuz etkileniyor. Bunlarında sebze ve meyve fiyatların yüksek bir artış getirmesi bekleniyor.

Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkan Vekili Halil Öztürk yaşanan şartlar hakkında şunları söyledi:

“Özellikle Antalya ve Kumluca’da yaşanan doğal afetlerden dolayı sebze  ve meyve fiyatlarında hafta başından itibaren yüzde 100 artış bekliyoruz”  ifadesini kullanan Öztürk, şubat ayından itibaren de ürünlerde fiyat artışı  öngördüklerini söyleyerek bu artışın enflasyonu da olumsuz etkileyebileceğine  dikkati çekti. 

 
  Soğuktan etkilenen narenciye ürünlerinin düşük fiyatla pazara  çıkabileceğini, fakat tüketilmeden çöpe gidebileceğini vurgulayan Öztürk,  tüketiciye yumuşak, üzerinde siyah lekeler olan ürünleri tercih etmemeleri  uyarısında bulunarak, “Narenciyede satın alırken ürünün rengine ve dış görünüşüne  aldanmamak gerekir. Tüketici kaliteli üründen vazgeçmemeli” dedi.

 

0 Users (0 votes)
c00
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Benzer haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.