Menü Kapat

Şok bu ülkede benzine yüzde 60 zam geldi!

Dünyada akaryakıtın en ucuz olduğu ülkelerden Türkmenistan’da 2015’in ilk gününde akaryakıta yüzde 60 civarında zam geldi.

 

 Daha önce kurşunsuz benzinin litresi 62 tengeden (22 sent) satılırken,  yeni yılın ilk gününde kurşunsuz benzinin litresi 1 manat (35 sent) oldu.
 Uzun yıllardır dünyada en ucuz akaryakıtın satıldığı ülkelerden  Türkmenistan’da ülkenin kurucu Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı döneminde  kurşunsuz benzinin litresi yaklaşık 2 sente satılıyor, vatandaşlar yaklaşık 1  dolara arabalarının deposunu doldurabiliyordu.
 Şimdiki Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, 2007 yılında göreve  geldikten sonra 2 sent olan benzin fiyatını 22 sent yükseltmiş, aylık araç başına  120 litre ücretsiz benzin dağıtımı uygulaması başlatmıştı. Bu uygulamaya  haziranda son verilmişti.
Yeni yılın ilk günündeki zamma rağmen Türkmenistan hala akaryakıtın en  ucuz olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Ülkede doğalgaz, elektrik ve su  vatandaşlara belirli bir sınıra kadar ücretsiz dağıtılıyor. Önemli doğalgaz  rezervlerine sahip Türkmenistan’da 2013’te günde yaklaşık 260 bin varil petrol  üretilmişti.
0 Users (0 votes)
c00
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Benzer haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.