Menü Kapat

Temel Liselere Önlem Alınmazsa Öğretmen ve Öğrenciler Mağdur Olabilir

Milli Eğitim Bakanlığı velileri reklamlar ve uçuk vaatlerle yanıltan temel liselere önlem almazsa , resmi okullarda öğrenci kalmayacak…

Milli Eğitim Bakanlığını bekleyen en büyük tehlike temel liseler konusu….

Dershanelerin dönüştürülmesi süreciyle beraber , bahçesiz okul modeline dönüşen temel liseler özellikle lise öğrencilerine diploma , yüksek notla mezuniyet, dershane modelli hazırlık kursları ve yayın desteği ile öğrenciye dershane + okul modeli bir çalışma yapacakları reklamıyla resmi okullardan öğrenci alıyor..

Özellikle lise son sınıf öğrencileri başta olmak üzere , liseye devam eden öğrencilerin büyük çoğunluğu temel lise kayıtlarını yaptırdı bile… Dershaneleri dönüştüren Bakanlık , 2-3 binliralık dershaneleri 10 – 15 – 20 bin liralık dershane modelli okullara dönüştürmüş oldu..

Önümüzdeki yıl liselerde görev yapan öğretmenleri bekleyen tehlike ise norm kadro fazlası konumuna düşmeleridir.  Lise son sınıflardaki öğrencilerin temel liselere geçmesiyle sınıflar boş kalacak. Öğretmenlerde bu durumda norm  kadro fazlası olacak ve ek ders bile alamayacak…

Dershanelerin başarısının altında yatan sır , resmi okulların eğitim sistemi üzerine kurulan destek eğitimi ve soru çözme tekniği ile öğrenciye rehberlik etmekti. Resmi okulların yetiştirdiği öğrencilerin sırtlarına geçirilen reklamlarla da bu başarı sahipleniliyordu.  

TEMEL LİSELER BAŞARILI OLAMAZ

Resmi okullarda öğrenim gören öğrencileri devşiren dershaneler , resmi okulların eğitim başarısını dershanelerle sahipleniyordu. Şimdi lise eğitiminide kendisi verecek temel liselerin , dershanelerin yakaladığı başarıyı yakalayamayacağını düşünüyoruz.  Çünkü resmi okullarda eğitim alan öğrenciler artık lise öğreniminide temel liselerde görecekler. Temel liselerin , resmi okullarda verilen eğitim kalitesini yakalayamacağını düşünüyoruz.

Hem kaliteli eğitimi hemde dershane modelli hazırlık kurslarını beraber verecek olan markalaşmış eğitim kurumları dışında , dönüşümü yapılan bahçesiz kolej diye nitelendirilen temel liselere kayıt konusunda öğrenci velileri ve öğrencilere ciddi bilgilendirme ve rehberlik yapılmalıdır. Bu konuda başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere okul idarelerine çok büyük iş düşmektedir.  

www.kamudanhaber.com

Benzer haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.