Menü Kapat

Temel Yeterlilik Testi soru ve cevapları ile yorumlar

Temel Yeterlilik Testi soru ve cevapları ile yorumlar

Üniversite sınavı YKS’nin ilk oturumu olan TYT yani Temel Yeterlilik Testi soru ve cevapları yayınlandı mı? ÖSYM tarafından 15 Haziran cumartesi günü düzenlenen ve binlerce lise mezunu öğrencinin girdiği TYT soru ve cevap kitapçığı ne zaman yayınlanacak? Türkçe testinden 40, Sosyal Bilimler testinden 20, Temel Matematik testinden 40, Fen Bilimleri testinden 20 olmak üzere toplam 120 sorulan TYT hakkında her şey…
Temel Yeterlilik Testi – TYT oturumu 15 Haziran cumartesi günü ÖSYM tarafından düzenlendi. Üniversite sınavı YKS’nin ilk oturumu olan ve 2 milyondan fazla öğrencinin katılım gösterdiği Temel Yeterlilik Testi soru ve cevapları büyük merak konusu oldu. Peki TYT Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi soru ve cevap kitapçığı yayınlandı mı? Konuyla ilgili Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi açıklama yapmazken geçen dönem gibi 17 – 21 Haziran tarihleri arasında TYT soru ve cevapları yayınlanması bekleniyor.
TEMEL YETERLİLİK TESTİNDE KAÇ SORU SORULDU?
TYT’de Türkçe testinden 40, Sosyal Bilimler testinden 20, Temel Matematik testinden 40, Fen Bilimleri testinden 20 olmak üzere toplam 120 soru soruldu.
TYT BARAJ PUANI
Yaklaşık 2 buçuk milyon öğrencinin girdiği 2019 YKS sınavı baraj puanı belli oldu. Buna göre yapılan resmi açıklamalar çerçevesinde Yükseköğretim Kurumları Sınavın barajını geçmek için öğrenciler en az TYT’de 150’yi geçmek yani 15 net yapmak zorunda.
TYT SINAV SONUCU NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
ÖSYM tarafından yayınlanan sınav takviminde, 2019 YKS sınavının sonuçları 18 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacak. Sonuçların açıklanmasının akabinde tercih dönemi başlayacak. Sonuçlar, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresi üzerinden görüntülenebilecek.
TYT PUAN HESAPLAMA
Türkçe= 3,3 Matematik= 3,3 Sosyal= 3,4 Fen= 3,4 ile çarpıp çıkan sonuca ÖSYM’nin her adaya verdiği 100 taban puan ve OBP’yi ekleyerek (OBP hesabı için diploma notunu 0,6 ile çarpmak yeterli. Örn: 80×0,6=48) TYT yerleştirme puanı hesaplanabilir.
YKS – TYT SINAV YORUMLARI
YKS ilk oturumlar bugün yapıldı. TYT oturumunda adaylar ter döktü. 2018 LYS Türkçe soruları nasıldı zor mu kolay mıydı?, Yükseköğretim Kurumlar sınavı Sosyal Bilimler soruları nasıldı zor mu kolay mıydı? YKS Temel Matematik soruları nasıldı zor mu kolay mıydı?, 2019 Üniversite sınavı Fen Bilimleri soruları nasıldı zor mu kolay mıydı?
Üniversite adayları Yükseköğretim Kurumlar Sınavı ile ilgili yorumlarını paylaşıyor.
Siz de 2019 YKS sınavı sorularının yorumlarını haberimizin yorum bölümüne yazın milyonlar TYT soruları ve yorumlarını okusun.