Menü Kapat

TEOG’un Kuralları Değişiyor

MİLLİ Eğitim Bakanlığı, ilk defa geçen yıl uygulanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) yerleştirmelerinde yaşanan sorunları çözmek için ‘Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu’ taslağı hazırlayıp görüş ve öneriler için sitesinde ilan etti.

Yerleştirmede öğrenciler tüm okul türlerini içeren 25 okula kadar tercihte bulunabilecek.

TEK LİSTEYE DÖNÜLDÜ

 

Böylece A ve B grubu tercih listesini içeren mevcut yerleştirme sistemi yerine, 25 okul tercihi getirilmiş olacak. Tercih işlemleriekranında ‘Özel okula kayıt yaptırdım tercih yapmayacağım’ ve ‘Tercih yapmak istiyorum’ butonları seçenek olarak sunulacak.

 

ÖZELSE TERCİH YOK

 

‘Özel okula kayıt yaptırdım’ butonunu seçenlere okul tercih ekranı açılmayacak, tercih sistemine dahil edilmeyecek. Her iki butonu kullanmayanlar, 12 yıllık zorunlu eğitimden dolayı sistem tarafından otomatik olarak açık liselere kaydedilecek. Tercih işlemleri velilerce 6-16 Temmuz 2015’te yapılacak. Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ile öğrencialan okulların yerleştirme sonuçları 14 Ağustos’ta açıklanacak. Aynı tarihte boş kontenjanlar da ilan edilecek. 17-21 Ağustos’ta tercih başvuruları alınacak. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi yapılan yerleştirme sonuçları ve kesin kayıtlar ise 24 Ağustos’ta Bakanlığın internetadreslerinde ilan edilecek.

 

İlk defa geçen yıl uygulanan lise giriş sınavı TEOG’da yerleştirme sorunları yaşanmış; öğrenciler evlerinden kilometrelerce uzak okullara, tercih etmediği halde imam hatip liselerine gönderilmişti.

www.hurriyetegitim.com

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir