Menü Kapat

Ücretli Öğretmen Atama Başvurusu 2019

Ücretli Öğretmen Atama Başvurusu 2018

Ücretli öğretmenlerin bazı koşulları sağlamaları durumunda mülakatla KPSS’siz atamalarının yapılması ile ilgili torba kanun onaylandı. Yani artık ücretli öğretmenlerin ataması yapılacak. Bu durumda şarlar neler ve öğretmen atama başvuruları ne zaman başlayacak sorularının yanıtını arıyoruz.

Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta torba yasa meclisten geçti. Torba yasanın 94. maddesi (geçici madde) ücretli öğretmenlerden alım yapılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığına 5000 kadro verilmesini öngörüyordu. Ücretli öğretmen atamalarını düzenleyen geçici madde Genel Kurul’dan hiçbir değişiklik yapılmadan geçirildi. Yani daha önce açıklanan alım şartları aynen kabul edildi. Peki ücretli öğretmen atamaları ne zaman yapılacak? Hangi branşlara alım yapılacak? Ücretli öğretmen atamaları için atama takvimi  ve başvuru kılavuzu 1 hafta içerisinde kanunun resmi gazetede yayımlanmasının ardından MEB tarafından ilan edilecek. Nisan ayının 2. haftası ile Mayıs ayının 2. haftaları arasında mülakatların yapılacağı tahmin ediliyor.  Ücretli öğretmen atamalarına başvurular 2 aşamada gerçekleştirilecek. 2 aşamada gerçekleştirilecek başvuruların tüm detaylarını http://personelmeb.gen.tr olarak haberimizde açıklıyoruz. 1. aşama başvurularında şartları tutan her aday elektronik sistem üzerinden başvurularını yapacak. En önemli şartlar ise şu şekilde: *MEB’e bağlı eğitim kurumlarında ek ders karşılığında en az 540 gün sigorta primi ödenmesi *2017 KPSS’den daha sonra belirlenecek olan taban puanı almış olmak *2017 yılında MEB’e bağlı eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında olarak aktif  olarak çalışmak. *Öğretmen olma yeterliliğine sahip olmak ***Bakanlık bu maddelerde herhangi bir esnetme yapmayacak. 2. aşama başvurularında ise başvuru durumu ve sayılarına göre branş kontenjan dağılımları belirlenecek. Branş kontenjan dağılımına göre mülakat (sözlü sınav)  yerleri belli  olması için yine başvurular alınacak. 5000 ücretli öğretmen atamasında bakanlık 2017 KPSS puanı ile taban puan belirlemesi yapacak ve bu taban puan üzeri alan ve diğer şartları taşıyan adayları sözlü mülakata alacak. Bakanlığın atama için 50 taban puanı belirleyeceği tahmin ediliyor.  5 bin ücretli öğretmen atamasında en çok başvurunun okul öncesi branşına olacağı tahmin ediliyor. http://personelmeb.gen.tr olarak daha önce 20.000 öğretmen ataması için tahmin haberlerimizi siz atama bekleyen öğretmen adaylarımız için paylaşmıştık. 20.000 öğretmen ataması branş kontenjan dağılımı http://personelmeb.gen.tr’nin tahminlerine yakın çıkmıştır. Sizlerden gelen talep üzerine http://personelmeb.gen.tr olarak bu defa 5 bin ücretli öğretmen ataması için de tahmin haberimizi hazırladık.  Branş kontenjan tahmini haberimizdeki veriler: şartları sağlayan ücretli öğretmenler baz alınarak tamamen tahmini olarak hazırlanmıştır. Tablo ile ilgili görüş ve önerilerini bu haberimizin YORUM bölümüne yapabilirsiniz.

5000 ÜCRETLİ ALIMINDA TAHMİNİ KONTENJANLAR

Okul Öncesi Öğrt 776 Türk Dili ve Edebiyatı 502 Türkçe 452 Tarih 366 Matematik 357 Sosyal Bilgiler 317 Biyoloji 260 Sınıf Öğretmenliği 259 Kimya 211 Fizik 194 Fen Bilimleri 175 Beden Eğitimi 161 Bilişim Teknolojileri 161 Coğrafya 112 Görsel Sanatlar 110 Din Kültürü Ahlak Bilgi Öğrt. 108 İngilizce 105 Felsefe 36 Teknik Branşlar ve Diğer Branşlar 346