Menü Kapat

Üniversiteyi zamanında bitiremeyenden ek ders ücreti alınacak!

Birinci öğretim ve açıköğretim okuyanlardan 2012 yılından beri harç parası alınmıyor. Bu uygulamadan sonra üniversiteyi normal süresinde bitiremeyenlerden ek ders ücreti alınacak.

Ağustos 2012’de Birinci öğretim ve açıköğretim öğrencilerinde harç ücreti alınmayacağı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre, birinci öğretimde ve açıköğretimde okuyan öğrencilerin üniversite harç ücretleri Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacaktı. Ancak, bu sefer de normal eğitim süresi içinde okulunu bitiremeyen ve bir derse 3’ten fazla kayıt yaptıran üniversiteliler için ‘ek ders ücreti’ getirildi.

Ek ders ücreti ödemek zorunda kalan öğrenciler bu duruma tepki gösterirken, üniversite yönetimi kanunu uygulamak zorunda olduklarını söyledi.

Uygulama şu şekilde yapılıyor:

Uygulamanın üç boyutu var.

Azami süre içindekiler: Üniversitelilerin 2 yıllık meslek yüksekokulunu 4 yılda, 4 yıllık bir fakülteyi 7 yılda, 5 ve 6 yıllık bölümleri de 9 yılda bitirmesi gerekiyor. Bu süreye ‘azami süre’ adı veriliyor. Azami süre içinde bir derse üçten fazla kayıt yaptıranlar, zamlı ek ders ücretini ödemek zorunda.

Normal öğrenim süresi içindekiler:

4 yıllık bir fakülte öğrencisi ya da 2 yıllık bir meslek yüksekokulu öğrencisi, bu süre içinde bir dersi 3’ten fazla kez alırsa, harç ücreti ödemiyor ama ek ders ücretini yatırması gerekiyor. Örneğin 4 yıllık bir bölümde okuyan öğrenci, birinci sınıftan kalan bir dersi 4 yıl dolmadan 3 kezden fazla alırsa, harç parası yatırmayacak ama ek ders ücreti ödemesi şart.

Azami süreyi dolduranlar: Öğrenci azami süre dolduktan sonra bir derse ilk defa kayıt yaptırsa bile zamlı ek ders ücretini vermesi gerekiyor.

hürriyet

Benzer haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.