Menü Kapat

Üreme Konusu Müfredattan Çıktı!

2014- 2015 eğitim öğretim yılında altıncı sınıfların fen dersi kitaplarından insanlarda üreme resim ve içeriğinin çıkarılması sansürün derinlemesine tartışma konusu olmasına neden oldu.

Eski müfredatta insanlarda üreme organları ve anlatımı yer alırken bu seneki kitaplarda sadece anne ve bebek fotoğrafları kullanıldı. Geçen yıl detaylı bir biçimde anlatılan canlılarda üreme konusu bu yıl sadece ‘Bitki ve hayvanlarda üreme ve gelişme’ başlığı altında kitaplarda yer aldı.

 

Geçen seneki kitaplarda embriyonun evre evre her gelişimi gösterilirken bu yıl kitaplarda embriyonun çizimlerine dahi yer verilmedi. Eski Eğitim Sen İzmir 1 numaralı Şube Başkanı olan Psikolojik Danışman Abdullah Tunalı kitapların değişimiyle ilgili yorumlamalarda bulundu. Abdullah Tunalı, kitapların zaten çocukların gelişim ve öğrenim sürecine uygun olduklarını sadece anne ve bebek fotoğrafıyla üreme konusunun geçiştirilmesinin yanlış olduğunu belirtti.

 

Abdullah Tunalı pedagojik açıdan yaş aralığına uygun olarak çocukların bilmesi gerekenin aktarılmadığını ve kitabın gereksiz, ağır bir sansüre uğradığını açıkladı. Tunalı öğrencilerin bu tür bilgileri öğrenirken, onaylanmış ders kitabı anlatımı yerine internete başvurmalarının çok daha sakıncalı ve yanlış olabileceğini söyledi.

 

Yedi ve sekizinci sınıfın temeli olan altıncı sınıfta böyle bir sansürün yer almaması gerektiğini ifade eden Abdullah Tunalı, altıncı sınıfta yapılmış olan bu sansür uygulamasının diğer senelere bilgi eksikliği olarak geçeceğini de belirtti.

 

 

46medya.com

0 Users (0 votes)
c00
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir